Health Tips- ଗୋଟେ ଚାମଚ ଦୁଧ ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନଷ, 90 ବର୍ଷ ଯାଏ ହେବ ନାହିଁ ଏଇ ସବୁ ରୋଗ

0
Advertisement

କହିବାକୁ ଗଲେ ଆଜିକାଲିର ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଆମ ମଧ୍ୟରେ କେହି ବି ସଠିକ ସମୟରେ ନା ହିଁ ନିଜର ଭୋଜନ କରୁଛନ୍ତି, ନା ହିଁ ନିଜର ନିଦ ପୁରା କରୁଛନ୍ତି, ନା ହିଁ ବ୍ୟାୟମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସବୁ କାରଣରୁ ଆମର ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଗୁଡିକ ଘେରିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଶରୀରକୁ ଦରକାର ଥିବା ଭିଟାମିନ ଗୁଡିକ ଆମ ଶରୀରକୁ ମିଳେ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ଆମକୁ କମ୍ଜୋରି ଲାଗିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଆମର ଗଣ୍ଠି ବ୍ୟଥା, ହାତ ବ୍ୟଥା ଭଳିନାନା ସମସ୍ୟା ବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ଅଣ୍ଟା ବ୍ୟଥା, ଗଣ୍ଠି ବ୍ୟଥା, ଗୋଇଠି ବ୍ୟଥା, ଆଣ୍ଠୁ ବ୍ୟଥା ଓ ଶାରୀରିକ କମ୍ଜୋରି ରକ୍ତ ହୀନତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସରଳ ଓ ସହଜ ଉପାୟ ନେଇ ଆସିଛୁ ।

ଏହି ଉପାୟକୁ କରିବାକୁ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦ ଗ୍ରାମ ମଖାନା, ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ଧଳା ରାସୀ, ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ପାନମଧୁରୀ, ୫୦ ଗ୍ରାମ ଅଖରୋଟ ଓ ୫୦ ଗ୍ରାମ ଭଜା ବାଦାମ ନିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଧଳା ରାସୀ ଓ ପାନମଧୁରୀକୁ ତାୱାରେ ବିନା ତେଲ ଓ ଘିଅରେ ଅଳ୍ପ ଭାଜି ନିଅନ୍ତୁ । କାରଣ ଭଜା ହୋଇ ସାରିବା ପରେ ଏହାର ସ୍ଵାଦ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ମଖାନା, ଅଖରୋଡ, ବାଦାମ, ଭଜା ହୋଇଥିବା ଧଳା ରାସୀ ଓ ପାନମଧୁରୀକୁ ଏକତ୍ରିତ ଗ୍ରାଇଡିଙ୍ଗ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏହି ପାଉଡରକୁ ସବୁଦିନ କ୍ଷୀର ସହିତ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ସେବନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଏକ ଗ୍ଳାସ ଅଳ୍ପ ଗରମ ଥିବା କ୍ଷୀରରେ ୧.୫ ରୁ ୨ ଚାମଚ ପାଉଡର ମିଶ୍ରଣ କରି ସେବନ କରି ନିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଛଡା ଏହାକୁ ମିଠା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏଥିରେ ମିଶିରି ବି ମିଶ୍ରଣ କରି ପାରିବେ । ଏଥିରେ ଚିନି ପକାଇ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

କାରଣ ଚିନି ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏକ ଚାମଚ ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଓ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ତ ଦୁଇ ଚାମଚ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ କ୍ଷୀର ସହ ମିଶ୍ରଣ କରି ଶୋଇବାର ଏକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସେବନ କରି ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାର ସେବନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଦ ଭଲ ଆସିବ ।

ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସକାଳେ ଉଠିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସତେଜ ଅନୁଭବ ହେବ । ଏହା ଛଡା ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗ ଗୁଡିକ ବ୍ୟଥା କରୁଛି ତେବେ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ସେହି ମିଶ୍ରଣ ଓ ସୋରିଷ ତେଲ ଦ୍ଵାରା ମାଲିସ କରନ୍ତୁ ତେବେ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ ଲାଗିବ ।

ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଟିପ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post Health Tips- ଗୋଟେ ଚାମଚ ଦୁଧ ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନଷ, 90 ବର୍ଷ ଯାଏ ହେବ ନାହିଁ ଏଇ ସବୁ ରୋଗ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/health-tips-gote-chamacha-milk-sahit-khaile-ehi-jinisha-bhala-heba/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here