ୱାନ ନେଶନ, ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ କୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

0
Advertisement

ଆବେଦନକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସବସିଡି ମୂଲ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ, ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ସେମାନଙ୍କ ନାଗରିକ ତଥା ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛନ୍ତି । ରେସନ କାର୍ଡ, ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିଚୟ ପତ୍ରର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବହୁତ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ‘ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ’ ସଂକଳ୍ପ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଗରିବ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଛୁଆ ଲୋକମାନେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ପାଇପାରିବେ । ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ପାଇବା ଯେମିତି ସହଜ ହେବ ସେଥିପାଇଁ ତେଣୁ ଏହି ଯୋଜନା ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଉଚିତ ।

Image courtesy: Google

ୱାନ ନେଶନ, ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାରିକତା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଚାର କରୁ

ଜଷ୍ଟିସ ଏନ.ଭି ରମଣ, ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ବି.ଆର ଗାଭାଇଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ସୋମବାର ଦିନ ସେମାନଙ୍କ ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଚାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉପଯୁକ୍ତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ । ” ଏହା ସହ କୋର୍ଟ ଓକିଲ ରିପକ କାନସାଲଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ନାଗରିକ ମାନେ ତାଲା ବନ୍ଦ ଯୋଗୁ ଫସି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

Image courtesy: Google

ୱାନ ନେଶନ ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ହିତାଧିକାରୀ, ରାଜ୍ୟ ବାସିନ୍ଦା ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ତଥା ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀ ରିପାକ କାନସାଲ ସାମୟିକ ଭାବେ ୱାନ ନେଶନ, ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ ଯୋଜନାକୁ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

Image courtesy: Google

ପରିଚୟ ପତ୍ର ଅଭାବରୁ ଲୋକମାନେ ଭୋକରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ

ରିପାକ କାନସାଲ କୋର୍ଟରୁ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭଡା ଘରେ କିମ୍ବା ଟ୍ରାଞ୍ଜିଟ୍ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିଚୟ ପତ୍ର କିମ୍ବା କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ଅଭାବରୁ ଭୋକିଲା ନ ହୁଅନ୍ତୁ । କାନସାଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ, ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ସେମାନଙ୍କ ନାଗରିକ ତଥା ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ରେସନ କାର୍ଡ, ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିଚୟ ପତ୍ରର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବହୁତ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ଦେଶକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଦୈନନ୍ଦିନ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଅପଡେଟ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ୱାନ ନେଶନ, ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ କୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : https://headlines9.com/gotie-rastra-gotie-rasan-card-byabahar-karibaku-niredesha-dele/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here