ହାର୍ଟ ଅଟାକରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ଏହି ସାମାନ୍ୟ ଉପାୟ, ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ

0
Advertisement

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ସ୍ୱାଗତ । ବନ୍ଧୁଗଣ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଆଜିକାଲି ବହୁତ ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଯଦି ହଠାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ଛାତିରେ ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଯେଉଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଦେଇ ହୃତପିଣ୍ଡ ରେ ପହଞ୍ଚେ । ଛାତି ଶିରା ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ । ଏହାକୁ ହୃଦଘାତ କୁହାଯାଏ ।

ତୁମ ଘରୁ ନିକଟସ୍ଥ ହସ୍ପିଟାଲଠାରୁ ଆପଣ ପ୍ରାୟ 2 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏବଂ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଆପଣ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଆପଣ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚୀ ପାରିବେ କି ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ସହଜ ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଗୋଟିଏ ହୃଦଘାତ ରୁ ନିଜ ଜୀବନ କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ । ତୁରନ୍ତ ଏହି ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ ।


ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହୃଦଘାତ ସମୟରେ ଏକୁଟିଆ ଥାଆନ୍ତି । କାହାର ସାହାଯ୍ୟ ବିନା ସେମାନେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗନ୍ତି । ସେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ମାତ୍ର 10 ସେକେଣ୍ଡ ଥାଏ ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ପୀଡିତ ଜୋରରେ କାଶ କରି ନିଜକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖିପାରନ୍ତି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ କାଶ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଜୋରରେ କାଶ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ କାଶ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯେ ଛାତିରୁ ଛେପ ପକାଇଥାଏ । ଜୋରେ କାଶିବା ଦ୍ୱାରା ହାର୍ଟ ବ୍ଲକ ଖୋଲିଯାଇ ପାରେ ।

ସାହାଯ୍ୟ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୁଇ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିବା ଉଚିତ୍ । ଉଚ୍ଚ ଶ୍ୱାସ ଫୁସଫୁସରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କାଶ ହେତୁ ହୃଦୟ ସଂକୁଚିତ ହୁଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ନିୟମିତ ଚଳାଇଥାଏ ।

ଜଣେ ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ 55 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 50% ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ଥିବାବେଳେ ହୃଦଘାତର 25% 40 ବର୍ଷରୁ କମ୍ । ତେଣୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ।

ଡାକ୍ତରମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାୟାମ ନକରିବା ମଧୁମେହ, ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ହୃଦଘାତର କାରଣ ଅଟେ । ତମାଖୁ ଏହି ବିପଦକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଟିପ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ହାର୍ଟ ଅଟାକରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ଏହି ସାମାନ୍ୟ ଉପାୟ, ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/asubidha-samayare-jebe-apananku-rakhya-kari-pariba-ehi/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here