ହାତ ଗୋଡ ଆଣ୍ଠୁ ଦରଜ, ପୁରୁଣା Uric Acid, Gout Arthritis କୁ ମୂଳରୁ ଭଲ କରିଦେବ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର- Health Tips

0
Advertisement

ଏହି ୟୁରିକ ଏସିଡ କଣ ହୋଇଥାଏ ? ଶରୀରରେ ବଢିବାର ଏହା କେଉଁ କାରଣ ହୋଇପାରେ ! ଏହାର କେଉଁ କେଉଁ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ? ଏହି ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜାଣିବା । ବନ୍ଧୁଗଣ ଶରୀରରେ ପିଉରିନ୍ ଭାଙ୍ଗିବା ଦ୍ବାରା ୟୁରିକ ଏସିଡ ବନିଥାଏ । ପିଉରିନ ଏକ ଏମିତି ପଦାର୍ଥ ଯାହା ଖାଦ୍ୟରେ ଏହା ମିଳିଥାଏ । ଖାଇବା ଜିନିଷରୁ ଏହା ବାହାରି ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ କିଡନୀ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ଥାଏ ।

ପ୍ରଥମେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ଶରୀର ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଶ୍ରାରେ ବାହାରିଯାଏ କିନ୍ତୁ କାଇମାର୍ୟା ଶରୀରରେ ରହିଯାଏ ଯେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଏହାର ମାତ୍ରା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ସମୟ ସହିତ ଏହାର ଉପଚାର ନକଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇ ପାରେ ।

ଲକ୍ଷଣ : ଶରୀରରେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢିବାର ଲକ୍ଷଣ ପାଦ, ଗୋଇଠି ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠିରେ ଦରଜ ହୋଇଥାଏ । ଏହାଛଡା ଗଣ୍ଠିରେ ଟେଳା ଭଳି ହୋଇଯିବା । ସେଥିରେ ଲାଲ ପଡି ବହୁତ ଦରଜ ହୋଇଥାଏ । ଏହାଛଡା ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ଉଠିଲେ କି ବସିଲେ ଦରଜ ହୋଇଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ଏହି ଦରଜ ବହୁତ ଅସହନୀୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ବଢିବାର ଲକ୍ଷଣ ମଧୁମେହ ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ୟୁରିକ ଏସିଡ ଭଲ କରିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ।

ପ୍ରଥମେ ଆମେ ଜାଣିବା ୟୁରିକ ଏସିଡ ସମସ୍ୟାର କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦରକାର, ସାଥିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ନ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମକୁ ମାନନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ମୂଳରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହା କୈାଣସି ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ନଥାଏ କିନ୍ତୁ ଥରେ ବଢ଼ିଗଲା ପରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଅପେକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କୁ ବେଶି କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବେ ଏବଂ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବେ ତାହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ୟୁରିକ ଏସିଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ହୋଇଯିବ ।

ୟୁରିକ ଏସିଡ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ରୁଟିନ୍ ରୁ ଅଧିକ ପାଣି ଅର୍ଥାତ୍ ଦେଢ଼ ଗୁଣା ପାଣି ପିଇବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଅଳ୍ପ ଗରମ ପାଣି ପିଉ ଛନ୍ତି ଏହା ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଫଳ ରସ ପିଅନ୍ତୁ । ସମସ୍ତ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ । ଲାଉର ଜୁସ୍ କରି ପିଅନ୍ତୁ । କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ଓମେଗା-୩ ଥାଏ ସେହି ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ।

ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉପଚାର କହିବୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ୧ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଲାଉ ଜୁସ୍ ୫୦ ମିଲି ଗ୍ରାମ, ଅଁଳା ଜୁସ୍ ୧୦ ମିଲି ଗ୍ରାମ, ଆଲୁଭେରା ଜୁସ୍ ୧୦ ମିଲି ଗ୍ରାମ । ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ମିଶାଇ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇ ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଅଳ୍ପ ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏହାର ଅଧଘଣ୍ଟା ଯାଏ କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ବିବରଣୀଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମ ସହ ଆଗକୁ ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ହାତ ଗୋଡ ଆଣ୍ଠୁ ଦରଜ, ପୁରୁଣା Uric Acid, Gout Arthritis କୁ ମୂଳରୁ ଭଲ କରିଦେବ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର- Health Tips appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : https://headlines9.com/hata-goda-anthu-daraja-gout-arthritis-heba-bhala/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here