ହାତରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ବଢିଥାଏ ଭୋଜନର ସ୍ଵାଦ

0
Advertisement


ସହର ରେ ରହୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖାଇବା ପିଇବା ପାଇଁ ଚାମଚ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ହାତରେ ଖାଇଲେ ବହୁତ୍ ଲାଭ ମିଳି ଥାଏ । ଅଧ୍ୟୟନ ମୁତାବକ ହାତରେ ଖାଇଲେ ଖାଦ୍ୟ ର ସ୍ଵାଦ ଅଧିକ ବଢିଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏ ଅଧ୍ୟୟନ ର କହିବା କଥା ହେଉଚି ଏଥିରେ ଓଜନ ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ, କାରଣ ହାତରେ ଖାଇଲେ ଅଧିକ ଖାଇହେଇଯାଏ । ଏ ଅଧ୍ୟୟନ ରିଟେଲିଂ ନାମକ ଜର୍ଣଲ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ।

ମତିଷ୍କ ର ସମ୍ବେଦୀ ସ୍ନାୟୁ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ –

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସାରେ, ଯେବେ ଖାଦ୍ୟ କୁ ହାତ ରେ ଖାଇବା ଯାଏ, ସେଥିରେ ମତିଷ୍କ ର ସମ୍ବେଦୀ ସ୍ନାୟୁ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ ଓ ଖାଇବା ପରେ ଆମକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

ପନିର ର ଅଂଶ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି –

ଏ ପରୀକ୍ଷା ର ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କିଛି ଲୋକ ଙ୍କୁ ପନିର ହାତରେ ଖାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଓ କିଛି ଲୋକ ଚାମଚରେ । ପରେ ଫଳାଫଳ ଆସିଲା ଯେ ଜଉ ମାନେ ପନିର କୁ ହାତ ରେ ଖାଇଲେ ସେମାନଙ୍କୁ‌ । ବେଶୀ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ଲାଗିଥିଲା ।

ଖାଲି ସ୍ଵାଦ ନୁହେଁ ଓଜନ ଭି ବଢାଇ ଏ ଆଦତ୍ –

ରିଟେଲିଂ ନାମକ ଜର୍ଣଲ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥବା ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ହାତରେ ଖାଇଲେ ଖାଲି ସ୍ଵାଦ ନୁହେଁ ଏମିତି କି ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ କାରଣ ହାତରେ ଖାଇଲେ ଚାମଚ୍ ଠୁ ଅଧିକ ଖାଇ ହେଇଯାଏ । ତେଣୁ ସ୍ଵାଦ ସହ ଓଜନ ବି ବଢେଇଥାଏ ।

The post ହାତରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ବଢିଥାଏ ଭୋଜନର ସ୍ଵାଦ appeared first on Odia News.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here