ଷ୍ଟୋନ ଓ ଅର୍ଶ ପାଇଁ କାଳ ଅଟେ ଏହି ପରିବା, ତିନି ଦିନରେ ହିଁ ଶରୀରରେ ହେବାକୁ ଲାଗେ ବହୁତ ଚେଞ୍ଜେସ

0
Advertisement


କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ମାନେ ଯେଉଁଥିରେ କିଡନୀ ଭିତରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପଥର ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । କିଡନୀରେ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଷ୍ଟୋନ ହୋଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଛୋଟ ଅଟେ, ତେବେ ବିନା କୌଣସି ଅସୁବିଧାରେ ଔଷଧ ଦ୍ଵାରା ଏହି ଷ୍ଟୋନକୁ ମେଲ୍ଟ କରି ମୁତ୍ରମାର୍ଗ ଦେଇ ଶରୀରରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଯଦି ବହୁତ ବଡ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା ମୂତ୍ରମାର୍ଗକୁ ଅବରୋଧ କରିପାରେ । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ମୁତ୍ରମାର୍ଗ, ଅଣ୍ଟା ଓ ପେଟର ଆଖପାଖରେ ବହୁତ ଅସହନୀୟ ବ୍ୟଥା ହୋଇଥାଏ ।

କହିବାକୁ ଗଲେ ଆଜିକାଲି ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା କାରଣରୁ କିଛି ରୋଗ ଏମିତି ଅଟେ ଯାହାକି ବହୁତ ସାଧାରଣ ଅଟେ ଓ ଏହି ସାଧାରଣ ରୋଗ ମଧ୍ୟରେ କିଡନୀ ରେ ଷ୍ଟୋନ ବି ସାମିଲ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖା ଯାଇଛି କି ପୁରୁଷମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ବହୁତ ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ରୋଗ ବେଳେ ବେଳେ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ରୂପ ଧାରଣ କରିନିଏ । ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କିଡନୀର ଷ୍ଟୋନକୁ ଅପରେସନ କରି ଶରୀରରୁ ବାହାର କରାଯାଏ ।

ପ୍ରଥମେ ତ ଏହି ରୋଗ କେବଳ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଦଳୁଥିବା ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ଓ ଅନିୟମିତତା ଲାଇଫସ୍ଟାଇଲ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ପେୟରେ ହେଉଥିବା ଚେଞ୍ଜେସ କାରଣରୁ କମ ବୟସର ଲୋକମାନେ ବି କିଡନୀରେ ଷ୍ଟୋନ ଓ ଅର୍ଶ ଭଳି ରୋଗ ର ଶିକାର ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏମିତି ପରିବା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଏହି ରୋଗ ସହିତ ଗଣ୍ଠି ରୋଗ ପାଇଁ ବି ଲାଭକରି ହୋଇଥାଏ ।

ଆମେ ଯେଉଁ ପରିବା ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛୁ ସେହି ପରିବାର ନାମ ହେଉଛି ଜହ୍ନି । ଜହ୍ନିର ତରକାରୀ ବହୁତ ହିଁ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ଓ ଗୁଣକାରୀ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କିଡନୀରେ ଷ୍ଟୋନ ହୋଇଥିଲେ ଆପଣ ଏହି ପରିବାର ସେବନ ସୁପ ରୂପରେ କରି ପାରିବେ । ଯଦି ଜହ୍ନିର ସୁପ ଲଗାତାର ତିନିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବନ କରାଯାଏ ତେବେ କିଡନୀରେ ଷ୍ଟୋନ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ଓ ତାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ତରଳି ଶରୀର ବାହାରକୁ ବାହାରିଯାଏ ।

ଏହା ଛଡା ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ରୂପରେ ଜହ୍ନି ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଅର୍ଶ ଓ ଗଣ୍ଠି ରୋଗରୁ ବି ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଜହ୍ନି ରସର ଦୁଇ ତିନି ବୁନ୍ଦା ନାକରେ ପକାଇବା ଦ୍ଵାରା ଜଣ୍ଡିସ ରୋଗକୁ ଦୂର କରାଯାଇ ପାରିବ ।

The post ଷ୍ଟୋନ ଓ ଅର୍ଶ ପାଇଁ କାଳ ଅଟେ ଏହି ପରିବା, ତିନି ଦିନରେ ହିଁ ଶରୀରରେ ହେବାକୁ ଲାଗେ ବହୁତ ଚେଞ୍ଜେସ appeared first on Odia News.



Source link

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here