ଲିଭର ପାଇଁ ବିଷ ହୋଇଥାଏ ଏହି ଖାଦ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୁଏ ଲିଭର

0
Advertisement

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ କେଉଁ ଜିନିଷ ଗୁଡିକ ଆମ ଲିଭର କୁ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ କରିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ । ଲିଭର ବା ଯକୃତ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ । ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରି ଏହା କାମ କରେ । ଯକୃତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରୁ ଡାଏଟ୍ ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯକୃତର କ୍ଷତି କରୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଯକୃତ ପାଇଁ ବିଷ ହୋଇପାରେ।

ଚିନି – ଅଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇପାରେ । ଚିନିରେ ଫ୍ରୁଟକୋଜ୍ ଥାଏ ଯାହା ଚର୍ବି ବଢାଇଥାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ଫ୍ରୁଟକୋଜ୍ କାରଣରୁ ଯକୃତର କ୍ଷତି । ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କେବଳ ଚିନି ସୀମାରେ ଖାଆନ୍ତୁ ।

ଅଧିକ ଲୁଣ – ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଆମ ଲିଭର ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତରେ ଜଳ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ଯକୃତ ଫୁଲିଯିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

MSG Ajinomoto ବା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼ ରେ ମିଶୁଥିବା ମସଲା – ମୋନୋସୋଡିୟମ୍ ଗ୍ଲୁଟାମେଟ୍ ପ୍ରାୟତ ଚାଇନିଜ୍ ଏବଂ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟରେ ମିଶାଯାଏ । ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼ ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିନିଷ ଅଧିକ ଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଯକୃତରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ । କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ଆଣ୍ଟିଡେପ୍ରେସାଣ୍ଟ ମେଡିସିନ୍ – ଡିପ୍ରେସନରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଆଣ୍ଟିଡେପ୍ରେସାଣ୍ଟ ଔଷଧ ଯକୃତର କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ । ବୃଦ୍ଧ ଲୋକମାନେ ଯକୃତର କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ।

ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ – ପାରାସିଟାମୋଲ ପରି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ମଧ୍ୟ ଯକୃତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ଯଦି ଅନାବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ନିଆଯାଏ । ଅନେକ ଔଷଧର ମିଶ୍ରଣ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ ।

ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍ – ହାଇଡ୍ରୋଜେନେଟେଡ୍ ପନିପରିବା ତେଲରୁ ପନିପରିବା ଘି କିମ୍ବା ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍ ତିଆରି କରାଯାଏ । ଓଜନ ବଢାଇବା ସହିତ ଯକୃତ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି ।

ଅଲକୋହଲ୍ – ମଦ୍ୟପାନ ଆମ ଲିଭର ପାଇଁ ବହୁତ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଲିଭର କୁ ଜାଳି ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ । ଦୈନିକ ମଦ ପିଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଲିଭର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଟିପ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ଲିଭର ପାଇଁ ବିଷ ହୋଇଥାଏ ଏହି ଖାଦ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୁଏ ଲିଭର appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/kharapa-hoithae-ehi-kahaiba-janantu-kemiti/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here