ଲକଡାଉନ୍ ୩.୦ ରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅନେକ ସୁବିଧା, ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଲେ ସରକାର

0
Advertisement

କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଲକ ଡାଉନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୋହଲାଇ ରଖିଛି। ଏହା ଭାରତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କରୋନା ଏହି ମହାମାରୀ ବିତିଯିବା ପରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଗତି ଦେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ବୈଠକ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶନିବାର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଏବଂ ବହୁ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଏହି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷି ମାର୍କେଟିଂରେ ଉନ୍ନତି, ଅତିରିକ୍ତ ଉତ୍ପାଦନର ପରିଚାଳନା, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଋଣ ର ସହଜ ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇବା ଭଳି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକ ରେ ବିଦ୍ୟମାନ ମାର୍କେଟିଂ ଇକୋ-ସିଷ୍ଟମର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା I ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମନ୍ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଏହା ସହିତ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା | ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ସହିତ ଇ-ନାମ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ କିପରି ସଂଯୋଗ କରାଯିବ ତାହା ବୈଠକ ରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକ ରେ ଚାଷ ଜମି ଲିଜ୍ ଆକ୍ଟ ସହିତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ କିପରି ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବ୍ରାଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡିଆର ବିକାଶ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବୋର୍ଡ-ପରିଷଦ ଗଠନ, ଏଗ୍ରିକଲଷ୍ଟରର ପଦୋନ୍ନତି, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କୃଷି ଭଳି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଦ୍ରବ୍ୟର ରପ୍ତାନିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କୃଷକଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ କୃଷିରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

The post ଲକଡାଉନ୍ ୩.୦ ରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅନେକ ସୁବିଧା, ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଲେ ସରକାର appeared first on Odianews24.info.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : http://odianews24.info/lakdaun-re-krushaka-manaku-ankea-subidha/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here