ରସୁଣ ବଢ଼ାଏ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଶକ୍ତି, ଏହି ସବୁ ଉପକରିତା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ ଆପଣ

0
Advertisement

ଆୟୁର୍ବେଦ ରେ ରସୁଣକୁ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପକାରୀ ଔଷଧ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏହା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ପାଇଁ ମସଲା ରୂପେ ଏବଂ କଞ୍ଚା ରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ବଦଳିଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ରସୁଣର ଗୋଟିଏ ଲବଙ୍ଗ ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାଏ ।

ଏଥିରେ ଅନେକ ଆଣ୍ଟି-ବାୟୋଟିକ୍ ଉପାଦାନ ରହିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରର ଅନେକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିଥାଏ । ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାଏ । ଯଦି ତୁମେ ଏହାର ଗୋଟିଏ ଗୁଣ୍ଡକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଅ, ତେବେ ଏହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କୌଣସି ଅମୃତ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ବିଶେଷକରି ଯଦି ରସୁଣକୁ ଟିକେ ଭଜା କରାଯାଏ, ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଭାବରେ କାମ କରେ ।

ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ରେ ଭଜା ଏକ ପାନିଆ ଭଳି କାମ କରେ । ଏହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଆଣ୍ଟି-ଜେନ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଭଜା ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲାଭ ହେଉଛି ଯେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭଜା ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରିଯାଏ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, 6 ଟି ଭଜା ରସୁଣ ଖାଇବାର ଠିକ୍ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହି ରସୁଣ ପେଟରେ ହଜମ ହୋଇ ଏହାର ପୁଷ୍ଟିକର ପ୍ରଭାବ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ 2 ରୁ 4 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ଆମ ଶରୀର ଏହି ରସୁଣରୁ ନିର୍ଗତ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହା ଶରୀରର ସମସ୍ତ କର୍କଟ କୋଷକୁ ମାରିଦିଏ । 4-6 ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହି ରସୁଣ ଆମ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ଉପରେ କାମ କରେ । ପେଟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚର୍ବି ଜାଳେ ।

ଓଜନ କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ । ରାତିରେ ପତ୍ନୀ ଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ପୂର୍ବରୁ ଯଦି 4 କୋଲା ରସୁଣ ଚୋବାଇବା ସହିତ କ୍ଷୀର ଏକ ଗିଲାସ ପିଅନ୍ତି ତେବେ ପୁରୁଷ ଙ୍କ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ତଥା ସମ୍ପର୍କ ର ସମୟ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ । 6 ଘଣ୍ଟା ପରେ, ଏହି ରସୁଣ ଆମ ରକ୍ତରେ ଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ ।

ରସୁଣ ଖାଇବାର 10 ଘଣ୍ଟା ପରେ, ରସୁଣର ପୁଷ୍ଟିକର ଲାଭ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ରୋଗ ସମାପ୍ତ କରେ । ଭଜା ରସୁଣ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଭଜା ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ଶକ୍ତି ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଟିପ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ରସୁଣ ବଢ଼ାଏ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଶକ୍ତି, ଏହି ସବୁ ଉପକରିତା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ ଆପଣ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/rasuna-badhae-purushmananka-bybahruta-heuthiba-jinisha-bhitaru/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here