ଯଦି ଦେଖନ୍ତି ଏହି ଫଳ ତୁରନ୍ତ ଘରକୁ ନେଇ ଆସନ୍ତୁ, ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ

0
Advertisement

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫଳ ବଜାର ରେ କେଉଁଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଯାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଘରକୁ ନେଇ ଆସନ୍ତୁ ଏହାକୁ । ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ହେଉଛି କାରଣ ଯେତେବେଳେ କେହି ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଫଳ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାର ନିୟମିତ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅଗଣିତ ଲାଭ ଦେଇପାରେ । ଏହି ଫଳ ଦେଶୀ ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ଅଟେ ।

ଅଙ୍ଗୁର ଉଭୟ ସବୁଜ ଏବଂ ନାଲି ରଙ୍ଗର । କିନ୍ତୁ ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ସବୁଜ ଅଙ୍ଗୁର ଅପେକ୍ଷା କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଥାଏ । ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ସାଧାରଣତ ନାଲି ମଦ, ଜାମ, ଜେଲି ଏବଂ ଜୁସ ବା ରସ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ନାଲି ଅଙ୍ଗୁରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍ ବି ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଭରପୂର ଅଟେ । ଅଙ୍ଗୁରରେ ମିଳୁଥିବା ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ନାଲି ଅଙ୍ଗୁରର ଅନେକ ଉପକାର ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏହା କେଶର ଯତ୍ନ ଏବଂ ଚର୍ମ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ।

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କିଡନୀ ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ଫଳ ଗ୍ରହଣ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ଏହିପରି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ । ଏଗୁଡିକ ସିଷ୍ଟମରୁ ଏସିଡ୍ ଦୂର କରିବାରେ ଏବଂ କିଡନୀ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଲାଲ୍ ମଦରେ ରେସଭାଟ୍ରୋଲ୍ ଥାଏ ।

ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା

ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ରସଭ୍ରାଟ୍ରୋଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ନିୟମିତ ଗ୍ରହଣ ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହାର ଗ୍ରହଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ରଖେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆଖି ଦୁର୍ବଳ, ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ।

କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ

କର୍କଟ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ରେସଭେରାଟ୍ରୋଲ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟର କ୍ଷତିକାରକ UV ଅତି ବାଇଗଣୀ କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ବିପଜ୍ଜନକ ଚର୍ମ କର୍କଟକୁ ରୋକିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁରରେ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଏବଂ ରିସଭେରାଟ୍ରୋଲ୍ ଥାଏ, ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକର ଗ୍ରହଣ ହୃଦଘାତର ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ, ରକ୍ତଚାପ, ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଚର୍ମ ରୋଗ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅପେକ୍ଷା 20 ଗୁଣ ଅଧିକ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିପାରିବ । ନାଲି ଅଙ୍ଗୁରରେ ରେସଭାଟ୍ରୋଲ୍ ଥାଏ । ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନ ଯାହା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି, ତୁମର ଚର୍ମ କୋମଳ ଏବଂ ଯୁବକ ରହିଥାଏ ।

ଆଲର୍ଜି ଦୂର କରେ


ଅନେକ ଲୋକ ଚର୍ମ ଆଲର୍ଜିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି । ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁରରେ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଲର୍ଜିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣଗୁଡିକର ପୋଲିଓ, ଭାଇରସ୍ ଫିବର ଏବଂ ରକ୍ତହୀନତା ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଆମର ଆଶା କି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ନିଶ୍ଚୟ ଭଲ ଲାଗିଥିବ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମେ ଏହି ପେଜରେ ଦୈନିକ ନ୍ୟୁଜ, ମନୋରଞ୍ଜନ, ବିଶେଷ, ଖେଳ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜୀବନଶୈଳୀ, ଜ୍ୟୋତିଷ ସମ୍ବଧୀୟ ତଥ୍ୟ ସବୁବଳେ ଆଣିଥାଉ । ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକକରି ଦିଅନ୍ତୁ, ଯାହା ଫଳରେ ଆଗକୁ ଆମେ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଆର୍ଟିକିଲ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

The post ଯଦି ଦେଖନ୍ତି ଏହି ଫଳ ତୁରନ୍ତ ଘରକୁ ନେଇ ଆସନ୍ତୁ, ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/lal-angur-khaile-milithae-aneka-faida/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here