ମା ମନା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖଳନାୟକ ଧରିଥିଲେ ଫିଲ୍ମ ଲାଇନ, ସାଙ୍ଗ କହିବାରୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ନାମ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ

0
Advertisement


ସିନେମ ଦୁନିଆର ଦିଗ୍ଗଜ ଅଭିନେତା ଡ୍ୟାନି ଡ୍ୟାନଜୋଙ୍ଗପା ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୨ ବର୍ଷର ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଡ୍ୟାନିଙ୍କ ଜନ୍ମ ୨୫ ଫେବୃୟାରି ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ସିକିମ ର ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟକରେ ହୋଇଥିଲା । ପିଲା ବେଳରୁ ଡ୍ୟାନିଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଯିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା, ହେଲେ ମା ମନା କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ଲାଇନରେ ପଶିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ହେଲେ ଏହା କିଏ ଜାଣିଥିଲା କି ସିକିମର ଏକ ମାମୁଲି ଯୁବକ ବଲିଉଡର ଏତେ ବଡ ଷ୍ଟାର ହୋଇଯିବ ।

google

ଡ୍ୟାନିଙ୍କର ଅସଲି ନାମ ହେଉଛି ଶେରିଙ୍ଗ ଫିଣ୍ଟସୋ । ହେଲେ ସେ ଯେତେବେଳେ ପୁନେରେ ଥିବା FTII ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେତେବେଳେ ଜୟା ବଚନଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ସେ ତାଙ୍କ ନାମକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ନାମ ଡ୍ୟାନି ରଖିଥିଲେ । ଏହି ନାମ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଫିଲ୍ମରେ ନାମ ମଧ୍ୟ ଡ୍ୟାନି ଅଛି । FTII ରେ ଜୟା ଓ ଡ୍ୟାନି ବହୁତ ଭଲ ସାଙ୍ଗ ଥିଲେ । ଏହି ଦୁଇଜଣ କ୍ଳାସମେଟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଡ୍ୟାନି ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ଫିଲ୍ମ ‘ଜରୁରତ’ରୁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଆରମ୍ଭରୁ କିଛି ଫିଲ୍ମରେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

google

ହେଲେ ତାଙ୍କର ଏହି ସଂଘର୍ଷ ବେଶି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହି ନଥିଲା । ତାଙ୍କର ଦ୍ଵିତୀୟ ଫିଲ୍ମ ‘ଧୁନ୍ଦ’ରେ ସେ ନେଗେଟିଭ ରୋଲ କରିଥିଲେ, ଏହା ଦ୍ଵାରା ସେ ଲାଇମ ଲାଇଟକୁ ଆସିଗଲେ । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ସେ ଜିନତ ଅମାମ, ନବୀନ ନିଶ୍ଚଲ, ସଞ୍ଜୟ ଖାନ ଓ ଅଶୋକ କୁମାର ପରି କଳାକାରଙ୍କ ସହ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଫିଲ୍ମକୁ ଆସିବାର ୯ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ଫିଲ୍ମ ଡାୟରେକ୍ସନରେ ମଧ୍ୟ ହାତ ଦେଲେ । ସେ ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ଆସିଥିବା ହରର ଫିଲ୍ମ ‘ ଫିର ୱହି ରାତ’ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ସୁପର ଷ୍ଟାର ରାଜେଶ ଖନ୍ନା, କିମ ଓ ଅରୁଣା ଇରାନୀ କାମ କରିଥିଲେ । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଡ୍ୟାନି ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଥିଲେ ଓ ଏହି ଫିଲ୍ମଟି ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।

google

ଡ୍ୟାନି ଖଳନାୟକ, ହିରୋ ଓ ହିରୋର ପିତାଙ୍କ ରୋଲ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୩ରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀରେ ସମ୍ମାନିତ କରଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ କିଛି ଅଭିନେତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଅଫେୟାର ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ହେଲେ ସେ ସିକିମ ର ପୂର୍ବ ରାଣୀ ଗାବା ଡେଞ୍ଜୋଙ୍ଗଗ୍ପା ଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସେ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଫିଲ୍ମରେ ନଜର ଆସନ୍ତି । ୨୦୧୭ରେ ଆସିଥିବା ଫିଲ୍ମ ‘ବାଇସ୍କୋପବାଲା’ ଫିଲ୍ମରେ ଡ୍ୟାନି ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଥିଲେ ।

The post ମା ମନା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖଳନାୟକ ଧରିଥିଲେ ଫିଲ୍ମ ଲାଇନ, ସାଙ୍ଗ କହିବାରୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ନାମ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ appeared first on Odia News.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here