ମହିଳା ଦିବସ ସମ୍ମାନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲେ ୮ ବର୍ଷୀୟ ଶିଶୁ ପରିବେଶ କର୍ମୀ – ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ‘ମୋ କଥା ଶୁଣିବେ?’

0
Advertisement


ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ: ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଇଁ ଆଠ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପରିବେଶ କର୍ମୀ ଲିକ୍ରିପ୍ରିଆ କାଙ୍ଗୁଜାମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ #SheInspiresUs ଅଭିଯାନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ତାଙ୍କ କଥା ନ ଶୁଣିବେ ତେବେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମଣିପୁରର କଙ୍ଗୁଜାମ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱ ନେତାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗତ ବର୍ଷ ସଂସଦ ବାହାରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

କଙ୍ଗୁଜାମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆପଣ ମୋ କଥା ଶୁଣିବେ ନାହିଁ, ଦୟାକରି ମୋତେ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ କରିବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, #SheInspiresUs ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେଶର ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୋତେ ଚୟନ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ | ଅନେକ ଥର ଚିନ୍ତା କରିବା ପରେ ମୁଁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ମହିଳା ଖୋଜିବା ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ସୂଚନାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କଙ୍ଗୁଜାମ ଏହି ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଥିଲେ, “ଲିସିପ୍ରିୟା କାଙ୍ଗୁଜାମ ମଣିପୁରର ଶିଶୁ ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା। ୨୦୧୯ରେ ତାଙ୍କୁ ଡକ୍ଟର ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଶିଶୁ ପୁରସ୍କାର, ବିଶ୍ୱ ଶିଶୁ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଭାରତ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ନୁହଁନ୍ତି କି?”

କାଙ୍ଗୁଜାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ଫଳରେ ସରକାର ମୋ ଦାବି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ସେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋର ଦାବି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ମୋତେ ଡକାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଆମର ନେତା ତଥା ରାଜନେତାମାନେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଦୁଃଖଦ ବିଷୟ।





Source link

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here