ବାରମ୍ବାର ଫେଲ ହେବା ପରେ ବି ହାର ମାନିଲେ ନାହିଁ, ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରୟାସରେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ହେଲେ ପାସ

0
Advertisement

ସମସ୍ତେ ସଫଳତାର ପାହାଚ ଚଢିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ପାଇବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ | ଜୀବନରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ହତାଶ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ନିରାଶ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଛାଡିଦିଅନ୍ତି | ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁ I କିନ୍ତୁ ତୁମେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛ, ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ସଫଳତା ପାଇବ | ଯଦି ଆମେ ଦେଖିବ ତ, ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ଯୁବକ ଯିଏ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରନ୍ତି | ସେମାନେ ସାମଗ୍ରୀକ ଇଂରାଜୀରେ ଭଲ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଇଂରାଜୀ ଭଲ ହେବା ଉଚିତ କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୀ ମାଧ୍ୟମର ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏହା କମ୍ ନୁହେଁ। (ଆଇଏଏସ୍ ଦେବ ଚୌଧରୀ )

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବାଳକ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ନିଜର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ଉଦ୍ୟମ ପରେ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ଏହି ବାଳକଟି କେବଳ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଳକ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ | ତାଙ୍କ ନାମ ଦେବ ଚୌଧରୀ , ଦେବ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ରେ ଜଣେ ଆଇ ଏ ଏସ ଅଧିକାରୀ ହେବେ ବୋଲି ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ I କିନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ଏବଂ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଧାରଣା ନଥିଲା I ସେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ଣ୍ଣୟର ଭବିଷ୍ୟତର କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରେ ସେମାନଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହରାଇଲା ନାହିଁ |

ଦେବ ଚୋୖଦାରୀ ରାଜସ୍ଥାନର ବାରମର୍ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ମାଧ୍ୟମ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି, ସେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ଭୟ କରୁଥିଲେ କି ସେ ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ କି ନାହିଁ? ଦେବ ଚୌଧରୀ ଙ୍କ ର ପିତା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ, ଯଦିଓ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେବ ଚୌଧରୀ ଙ୍କୁ ଅନେକ ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ ସେ ଆଦୌ ନିରାଶ ହୋଇନଥିଲେ, ତାଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଆଶା ଥିଲା ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ଘଟିବ | ସଫଳ ହେବ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାର ମାନିଲେ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କର ମନରେ ସମାନ ଧାରଣା ଥିଲା ଯେ ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇପାରିବ ତେବେ ମୁଁ କାହିଁକି ନୁହେଁ?

ଦେବ ଚୌଧରୀ ଉନ୍ନତ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଗାଁରୁ ସହରକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସହରରୁ ତାଙ୍କର ଅଧିକ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ I ସେ ଏକାଦଶରୁ ପୁଣିଥରେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏବଂ ପରେ ପିଲାଦିନରୁ ବର୍ମ କଲେଜରୁ ଦେବ ଚୌଧରୀ ଙ୍କ ର ବି.ଏସ୍। ସିଭିଲ ସର୍ଭିସରେ କାମ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସ୍ନାତକ ପରେ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଦେବ ଚୌଧରୀ 2012 ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୟୁପିଏଏସସି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ I ସେ ପ୍ରିଲିମ୍ନାରୀ ପାସ୍ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ମେନ ପରୀକ୍ଷ କରିପାରିନଥିଲେ, ସେ ନିଜ ଭୁଲ୍ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ ଏବଂ 2013 ରେ ପୁନର୍ବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ଏଥର ସେ ଉଭୟ ପ୍ରିଲିମ୍ ମେନ୍ ପାସ୍ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ତଥାପି ହାର ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ 2014 ରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଚୟନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସରେ ଆଇ ଏ ଏସ ପରୀକ୍ଷ ର ସ୍ୱପ୍ନ ସେ ପୂରଣ ହୋଇନଥିଲା | 2015 ମସିହାରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ତା’ପରେ ଏହା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଗୁଜୁରାଟ କ୍ୟାଡରରେ 2016 ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ |

The post ବାରମ୍ବାର ଫେଲ ହେବା ପରେ ବି ହାର ମାନିଲେ ନାହିଁ, ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରୟାସରେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ହେଲେ ପାସ appeared first on Odianews24.info.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : http://odianews24.info/barmbara-bifala-heba-pare-madhya/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here