ପାରା ପାଇଁ ଆପଣ ବି ଗମ୍ଭୀର ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି! ସାବଧାନ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ…

0
Advertisement


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣ ବି ପକ୍ଷୀ ପ୍ରେମୀ ତେବେ ଜରୁରୀ ସୂଚନା। ମୁମ୍ବାଇରେ ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ପାରାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତର ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖରେ ବି ଯଦି ଏଭଳି କିଛି ପକ୍ଷୀମାନେ ଆଳିଆ ଆବର୍ଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ।

Image result for lung-disease-due-to-the-dirt-spread-by-pigeons
The Hindu

ହେମାଳି ଶାହା (୩୮) ଓ ନିତା ଚୌକସି (୬୮) ନାମକ ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଣେତେଣେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ପାଇଁ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଗୁରୁତର ଯେ ଏବେ ଦୁହିଁଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କଲା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଆସିଯାଇଛି।

ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି, ହେମାଳି ଶାହା ଘର ବଦଳାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ଏଭଳି ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। କାରଣ ସେ ଯେଉଁ ନୂଆ ଘରେ ଯାଇ ରହିଲେ ସେଠାରେ ପାରା ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିଲା। ସେ ଦୁଇବର୍ଷ ହେବ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତା ଅଛନ୍ତି। ହେମାଳିଙ୍କ ଘର ଆଖପାଖରେ ପାରାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଣେତେଣ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଛି। ସେ ନିଶ୍ୱାସ-ପ୍ରଶ୍ୱାସ ବି ଠିକ୍‌ ଭାବେ ନେଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଦୁଇପାଦ ଚାଲିବା ବି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଏଥିପାଇଁ ହେମାଳିଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଅମ୍ଳଜାନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

Image result for lung-disease-due-to-the-dirt-spread-by-pigeons
BBC.com

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଦେଶରେ ୪୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ଘଟଣା ପାରା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପୁଥିବା ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା କାରଣରୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।



Source link

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here