ଜାଣନ୍ତୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କୋବି ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହଁ? ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଖୁଲାସା

0
Advertisement

ଭିଟାମିନ C ଏବଂ E କାରୋଟିନଏଡ୍, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ସହିତ ଭରପୁର ଅଟେ ଫୁଲ କୋବି ଏବଂ ବନ୍ଧା କୋବି । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ କୋବି ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ପରିବା କିନ୍ତୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କୋବି ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ । ତାହା ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା । ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କି ଆପଣ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କୋବି ଖାଇପାରିବେ କି ନାହିଁ ଏବଂ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କୋବି ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ । ସବୁଜ ପନିପରିବା କୋବିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ ଯାହା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହି ପରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ।

ଏଥିରେ କମ୍ ସୁଗାର ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ ଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଭରପୂର ଥାଏ । ତେଣୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କୋବି ଖାଇବା ଠିକ୍ ଅଟେ । କୋବିରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ମଧ୍ୟ ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ କୋବି ମସଲା ଦେଇ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । କୋବି ଏକ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଉପକୃତ କରିପାରିବ, ଯେପରିକି ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

ଏହା ଶିଶୁର ମସ୍ତିଷ୍କ, ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବିକଶିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁଗତ ତ୍ରୁଟିକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥାଏ । ଶିଶୁର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଏବଂ କୋବି ରେ ଚର୍ବିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । କୋବି ରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଯାହା ମିଠା ଖାଦ୍ୟର ଲୋଭକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଭଲ ପରିବା ଅଟେ । ଏହାର କମ୍ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଇନସୁଲିନ୍ ବୃଦ୍ଧିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ ଏବଂ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଗର୍ଭଧାରଣକାରୀ ମଧୁମେହରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ଗର୍ଭଧାରଣରେ ରକ୍ତରେ ଲୌହ ଏବଂ ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ ଅଭାବରୁ ରକ୍ତହୀନତା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ, ଯାହା କୋବି ରେ ଥିବା ଲୌହ ଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଏହି ଫଳ ଅନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟରୁ ଲୌହ ମିନେରାଲ ଅବଶୋଷଣରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । କ୍ୱଚିତ୍, କୋବି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଲର୍ଜି ମାମଲା ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଧିକ ତେଲ ମସଲା ସହ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଖରାପ ହୋଇ ପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗଳା ଏବଂ ପାଟିରେ କୁଞ୍ଚନ,ଚର୍ମ ଇନଫେକ୍ସନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଫୁଲା, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ବାନ୍ତି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୋବି ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

The post ଜାଣନ୍ତୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କୋବି ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହଁ? ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଖୁଲାସା appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/garbh-abasthare-kobi-khaiba/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here