ଛାତ୍ର ଜଣକ ତିଆରି କରିଲା ଅଶୁଦ୍ଧ ପାଣିକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ଠିପି, ବୋତଲରେ ଲାଗିବା ପରେ ଏମିତି ବାହାରିବ ଶୁଦ୍ଧ ପାଣି, ଦେଖନ୍ତୁ

0
Advertisement


ଶରୀରରେ ପାଣିର ସଠିକ ମାତ୍ରା ରହିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବିନା ରହି ପାରିବ କିନ୍ତୁ ପାଣି ବିନା ରହିବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ କହିବାକୁ ଗଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜମାନାରେ ଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ମିଳିବା ବହୁତ କଷ୍ଟ ଅଟେ । ଖାସକରି ସେତେବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ରାସ୍ତାରେ ମିଳୁଥିବା ପାଣି କେତେ ଶୁଦ୍ଧ ଅଟେ ଏହାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ ।

କହିବାକୁ ଗଲେ ଶରୀରରେ ପ୍ରାୟତଃ ରୋଗ ଅଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ଦ୍ଵାରା ହିଁ ହୋଇଥାଏ । ଏମିତିରେ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଏକ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଛାତ୍ର ବାହାର କରିଛନ୍ତି । ବେଲଗୌମରେ ରହୁଥିବା ନିରଞ୍ଜନ କାରାଗୀ (Niranjan Karagi) ନାମକ ଏକ ଛାତ୍ର NirNal ନାମକ ଏକ ପୋର୍ଟେବଲ ୱାଟର ଫିଲ୍ଟର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଫିଲ୍ଟରର ଖାସ କଥା ଏହା ଅଟେ କି ଏହାକୁ ଆପଣ ଯେ କୌଣସି ବି ବୋତଲରେ ଫିଟ କରି ପାରିବେ । ଏହି ୱାଟର ଫିଲ୍ଟର ର ଆକାର ବୋତଲର ଠିପି ଭଳି ଅଟେ । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ ।

କେମିତି କରିଥାଏ ଏହା କାମ

ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଏକ ପ୍ଲାସ୍ଟିକ ବୋତଲରେ କୌଣସି ବି ପାଣି ଭରି ଦିଅନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବୋତଲର ଠିପି ଜାଗାରେ NirNal ପୋର୍ଟେବଲ ୱାଟର ଫିଲ୍ଟର ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ବୋତଲ ଭିତରୁ ଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିବ । ଏହି ପୋର୍ଟେବଲ ୱାଟର ଫିଲ୍ଟର ନା କେବଳ ପାଣିରେ କ୍ଲୋରୀନକୁ କମ କରିଥାଏ ଏହା ଛଡା ପାଣିରେ ୯୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟାକୁ ବି ମାରି ବାହାର କରିଥାଏ ।

ନିରଞ୍ଜନ କାରାଗୀଙ୍କୁ ଏହି ଆଇଡିୟା ସେତେବେଳେ ଆସିଲା ଯେତେବେଳେ ନିରଞ୍ଜନ ଫୁଟବଲ ଖେଳୁଥିଲେ ଓ ସେ ସେଠାରେ କିଛି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ ନଳରୁ ଅଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଉଥିବାର ଦେଖିଲେ । ଏହା ପରେ ନିରଞ୍ଜନ ଏହିଭଳି ପୋର୍ଟେବଲ ୱାଟର ଫିଲ୍ଟର ଉପରେ କମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷରୁ ନିରଞ୍ଜନ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀକୁ ଆହୁରି ବି ଅଧିକ ବିକସିତ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଏହି ଲାଟେସ୍ଟ ଡିବାଇସ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ କୀଟାଣୁ ହଟାଇ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ଲିଟର ପାଣିକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରି ପାରିବ ।

କେତେ ଟଙ୍କା ଅଟେ

ଏହି ପୋର୍ଟେବଲ ୱାଟର ଫିଲ୍ଟର ର ଦାମ ଅନଲାଇନରେ ୨୯୭ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୩ଟି ପ୍ୟାକେଟ ମିଳିଥାଏ । ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ଡିଭାଇସର ଦାମ ୯୯ ଟଙ୍କା ଅଟେ । ଏହି ଫିଲ୍ଟରକୁ ଆପଣ ୬୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ ।

The post ଛାତ୍ର ଜଣକ ତିଆରି କରିଲା ଅଶୁଦ୍ଧ ପାଣିକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ଠିପି, ବୋତଲରେ ଲାଗିବା ପରେ ଏମିତି ବାହାରିବ ଶୁଦ୍ଧ ପାଣି, ଦେଖନ୍ତୁ appeared first on Odia News.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here