ଚୀନରୁ ଆମଦାନି ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ୧୦୫୦ଟି ଜିନିଷ ଲାଗି ଭାରତର ବିକଳ୍ପ ଖୋଜା

0
Advertisement


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁ ଭାରତ ସରକାର କେତେକ ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଲାଗି ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ଖୋଜୁଛନ୍ତି।ସରକାର ଏବେ କପଡ଼ା, ସୁଟକେଶ, ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ, ଭିଟାମିନ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଭଳି ୧୦୫୦ଟି ଜିନିଷ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଆମଦାନି କରିବାକୁ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଭାରତର ମୋଟ ଆମଦାନିର ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଚୀନରୁ ହିଁ ହୋଇଥାଏ ।

ଭାରତ ଫର୍ମା ଓ କେମିକାଲ, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟି ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । କପଡ଼ା, ଆର୍ଗୋନିକ କ୍ୟାମିକାଲ, ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଜୁଏଲାରି ରପ୍ତାନୀ କରିବାରେ ଭାରତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚୀନରୁ ଆମଦାନି ହେଉଥିବା ଜିନିଷର ତାଲିକା ବହୁତ ଲମ୍ବା । ଏଥିରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଅଟୋମୋବାଇଲ ଡାଟା ପ୍ରୋସେସିଂ ମେସିନ, ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଉପକରଣ, ଅଟୋ ପାଟର୍ସ, ଷ୍ଟିଲ୍ ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ୍. ମୋବାଇଲ ଫୋନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କେତେକ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଏହା କେଉଁ ଦେଶରୁ କ’ଣ ଅଣାଯିବ, ତାହାର ବିକଳ୍ପ ଖୋଜାଚାଲିଛି । ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡ ଓ ଇଟାଲିରୁ ଅଣାଯିବା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଉଭୟ ଦେଶ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ଭାରତକୁ ରପ୍ତାନୀ କରିପାରିବେ । ସେହିଭଳି ଆଉ କେତେକ ଦେଶ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ରପ୍ତାନୀ କରିବାକୁ ସହମତି ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବା ଚୀନ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପକ୍ଷେ ସେତେଟା ସହଜସାଧ୍ୟ ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆମଦାନି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।



Source link

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here