ଖାକି ରଙ୍ଗର ହିଁ କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମ, ଏହାର କାରଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

0
Advertisement


ପୋଲିସର ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଆମ ମନକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର ହେଉଛି ରଙ୍ଗ | ଖାକି ସୁରକ୍ଷା ର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ରଙ୍ଗକୁ ସେମାନଙ୍କର ୟୁନିଫର୍ମ ଭାବରେ ପିନ୍ଧନ୍ତି | ପୋଲିସକୁ ଖାକି ରଙ୍ଗରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗ କାହିଁକି ଖାକି? ଯଦି ଆପଣ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି I ତେବେ ଆମକୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜଣାନ୍ତୁ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗର ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ଏବଂ ନିୟମ ରହିଛି ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ହେଉଛି ପ୍ରଶାସନର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ | ଏହା ଆମ ଦେଶର ସେନା ଏବଂ ପୋଲିସ୍, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ ରାତିରେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇପାରୁ | ସାଧାରଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପର୍ବ ଏବଂ ଛୁଟିଦିନରେ ଛୁଟି ଥାଏ କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ୍ ନୁହେଁ |

ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ ଖାକିର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ଖାକି ରଙ୍ଗ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ହାଲୁକା ଖାକି ରଙ୍ଗ ଅଛି |

ବ୍ରିଟିଶ ସମୟରେ ପୋଲିସ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲା:
ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗରୁ ଖାକି ରଙ୍ଗ ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା | ବ୍ରିଟିଶ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ଗଠନ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ପୋଲିସ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବିଳମ୍ବ ଡ୍ୟୁଟି ହେତୁ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇଗଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବହୁତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ | ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ହେଉଛି ୟୁନିଫର୍ମ ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ, ସମାନର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ମଧ୍ୟ ଅନୁଶାସନ ଏବଂ ଲଜ୍ଜାର ଅଧୀନରେ ଅଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମକୁ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ହେତୁ ସମସ୍ତ ପୋଲିସର ୟୁନିଫର୍ମ ରଙ୍ଗୀନ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୟୁନିଫର୍ମ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ଏହି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖାକି ରଙ୍ଗର ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଏହି ରଙ୍ଗରେ ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ଏବଂ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ମିଶ୍ରଣ ଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଅଧିକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ୟୁନିଫର୍ମକୁ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଅନ୍ୟ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚା ’ପତ୍ର ଏବଂ ସୂତା କପଡା ରଙ୍ଗର ରଙ୍ଗରେ ୟୁନିଫର୍ମ ରଙ୍ଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

1847 ସରକାରୀ ହେଲା:
ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ପୋଲିସ୍ ସେମାନଙ୍କ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗକୁ ଖାକି ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ବିଭାଗ 1847 ମସିହାରେ ପୋଲିସ ପାଇଁ ଖାକି ଅଫିସିଆଲ୍ କରିଥିଲା। 1847 ମସିହାରେ, ଖାକିଙ୍କୁ ୟୁନିଫର୍ମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ସାର୍ ହ୍ୟାରି ଲୁମ୍ସଡେନ୍ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା। ସାର୍ ହ୍ୟାରି ଲମ୍ସଡେନ୍ କର୍ପସ୍ ଅଫ୍ ଗାଇଡ୍ ନାମକ ସାର୍ ହେନେରୀ ଲରେନ୍ସଙ୍କ କର୍ପସରେ ଜଣେ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଥିଲେ |

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଏହି ଫୋର୍ସର ସ soldiers ନିକମାନେ କେବଳ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସର ପୋଷାକରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିଲେ। ସାର୍ ହ୍ୟାରି ଲୁମ୍ସଡେନ୍ଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ପୁନର୍ବାର ଖାକିକୁ ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କଲା | ସେବେଠାରୁ ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ କେବଳ ୟୁନିଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି।

କୋଲକାତା ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗ ଧଳା:

ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ କୋଲକାତାରେ ୟୁନିଫର୍ମ ରଙ୍ଗ ପୋଲିସ ପାଇଁ ଧଳା ରହିଛି। 1847 ମସିହାରେ କୋଲକାତା ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଲୁମ୍ସଡେନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପଛରେ କୋଲକାତା ପୋଲିସ ଗୋଟିଏ କାରଣ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ କୋଲକାତା ଏକ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସହର ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିଛି, ତେଣୁ ଏଠାରେ ଧଳା ରଙ୍ଗ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଙ୍କ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଧଳା ୟୁନିଫର୍ମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ I ଯାହାଦ୍ୱାରା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ପାଇବେ ନାହିଁ | କୋଲକାତା ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗ ଧଳା ଥିବାବେଳେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପୋଲିସ ଖାକି ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧିଥିବା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର।

The post ଖାକି ରଙ୍ଗର ହିଁ କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମ, ଏହାର କାରଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ appeared first on Odianews24.info.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here