ଖାଉଛନ୍ତି ଯଦି ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ତେବେ ହୋଇଯାଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ହୋଇଯିବ କିଡିନି ନଷ୍ଟ

0
Advertisement

ଆମେ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଏଭଳି କିଛି ହାନିକାରକ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ କିଡିନି ଖୁବଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ପଦାର୍ଥ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାର ଗ୍ରହଣ ଆମ କିଡନୀ କୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଯାହାବି ହେଉ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିପାରିବୁ ଯେ ଅଧିକ ମିଠା ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖରାପ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ମିଠା ଖାଦ୍ୟ କିଡନୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ । ଅଧିକ ମିଠା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଚିନି ଏବଂ ସୋଡିୟମ୍ ପରିମାଣ ବଢ଼ିଥାଏ । ଏଗୁଡ଼ିକ କିଡନୀ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ।

ଅଧିକ ମାଂସ, ମାଛ ଏବଂ ଚିକେନ୍ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ଅଧିକ ମାଂସ, ମାଛ ଏବଂ ଚିକେନ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପଶୁ ପ୍ରୋଟିନର ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ । ଏଗୁଡ଼ିକ କିଡନୀ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖିବୁ ଯେ କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ । ପନି ପରିବା, ଫଳ ରସ ଇତ୍ୟାଦି ଆପଣଙ୍କ କିଡିନି ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ଜଙ୍କ-ଫୁଡ଼ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ;

ଆଜି କାଲି ରାସ୍ତାରେ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଫୁଡ଼ ଏବଂ ଚାଇନିଜ ଫୁଡ଼ ବହୁତ ମିଳୁଛି । ଏଥିରେ ପଡୁଥିବା ମସଲା ରେ ଅଧିକ ଜିଙ୍କ ଥାଏ ଏହା ସହିତ ଚାଇନା ସଲଟ ଆମ କିଡିନି ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ଼ ଏକ ସୀମାରେ ରହି ଖାଆନ୍ତୁ । ଅଧିକ ଖାଇବା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ ।

ଅଧିକ ପେନ କିଲର କିମ୍ବା ଯୌ-ନ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରାଉଥିବା ଔଷଧ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ପେନ କିଲର ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର କିଡନୀ ଉପରେ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରନ୍ତି । ଏବଂ ଏହା କିଡନୀ ର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ । ତେଣୁ, ଆପଣ ସବୁବେଳେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ଔଷଧ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଧୂମପାନ ;

ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ । ଧୂମପାନ ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ନଳୀ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଏହା କିଡନୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ । ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର କିଡନୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ।

ଏହାଛଡା ଯଦି ଶରୀରର ଓଜନ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ସନ୍ତୁଳନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଉଚିତ୍, ନଚେତ୍ ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧ କମିଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟତ ଏକ ଚେୟାରରେ ବସି ଖାଇ ଖାଇ ଏକ୍ସରସାଇଜ ନକରି ଲୋକଙ୍କ ଭରସ୍ୟମ ଓଜନ ସନ୍ତୁଳନ ବଢିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ଝୁଲିଯାଏ ଏବଂ ପେଟ ଜନିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉପଯୋଗୀ ଔଷଧ କହିବୁ ଅଂଟାସିଡ୍ କିମ୍ବା ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠି ଅଦା ଯୁକ୍ତ ନାଲି ଚାହା ସେବନ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଆର କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ଖାଉଛନ୍ତି ଯଦି ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ତେବେ ହୋଇଯାଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ହୋଇଯିବ କିଡିନି ନଷ୍ଟ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/bad-effects-of-eating-junk-food/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here