କେବେ ଥିଲେ ନେସନାଲ ଲେବଲ୍ ଫୁଟବଲ୍ ପ୍ଲେୟାର, ଆଜି ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଛେଳି ଚରେଇ ପେଟ ପୋଷୁଛନ୍ତି

0
Advertisement


ଗୋଟିଏ ସମୟ ଥିଲା ଯେବେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ଫିଗରଙ୍କର ବହୁତ ପ୍ରାଥମିକତା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମିତି ଅବସ୍ଥା କି, ଜଣେ ମହିଳା ନେସନାଲ ଲେବଲ୍ ଫୁଟବଲ୍ ପ୍ଲେୟାର ହେଇ ମଧ୍ୟ ମୁଲି ଲାଗୁଛନ୍ତି ଓ ଛେଳି ଚରାଉଛନ୍ତି । ସେହି ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ତନୁଜା ବାଗେ, ତନୁଜା ଓଡିଶାର ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲାର ଦେବାଦିହୀ ଗାଁ ର ଅଧିବାସୀ ଅଟନ୍ତି । ସେ ପିଲାଦିନୁ ଜୀବନରେ ବହୁତ କଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କଷ୍ଟର ସମାପ୍ତି ହେଉନାହିଁ ।

 

ତନୁଜା ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଓଡିଶାକୁ ନେସନାଲ୍ ଲେବଲ ଫୁଟବଲରେ ରିପ୍ରେଜେନ୍ଟ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ପାଇଁ ସେ ମୁଲିଆ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ତନୁଜା ଏକ ଗରିବ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ସେ ୨୦୦୩ ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଫୁଟବଲ୍ ଖେଳୁଥିଲେ । ସେ ଫୁଟବଲ୍ ଖେଳରେ ଗୋଲକିପର ଥିଲେ । ପରେ ସେ ବ୍ରଜ ନଗରରେ କିଛି ସିନିୟର ଫୁଟବଲ୍ ପ୍ଲେୟାରଙ୍କ ଠାରୁ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ସେ କିଛି ବର୍ଷ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଖେଳିବା ପରେ ସେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଟିମ୍ ରେ ଗୋଲକିପର ହୋଇ ନିଜର ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ କରିଥିଲେ । ତନୁଜା ୨୦୧୧ ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଟିମ୍ ପାଇଁ ଚାରୋଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ । ଫୁଟବଲ୍ ଛଡା ସେ ଷ୍ଟେଟ ଓ ନେସନାଲ ଲେବଲ ର ରଗ୍ବୀ ପ୍ଲେୟାର ମଧ୍ୟ ରହି ସାରିଛନ୍ତି ।

ଖେଳ ପଡିଆରେ ଭଲ ପଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କର ଆଶା ଥିଲା ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଖେଳରେ ଆଗକୁ ବଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବେ ଓ ଏକ ଭଲ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସହାୟତା କରିବେ କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଲା ନାହିଁ । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଚାଳ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି ଓ ମୁଲିଆ କାମ କରି ନିଜର ପେଟ ପୋଷୁଛନ୍ତି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତନୁଜାଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ ଚାକିରି ଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୧୫ କିମି ସାଇକେଲ ରେ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ସେ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଦାବି ନିମିତ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୮୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମିଳିଲା ତ ମାତ୍ର ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା । ଯାହା ଫଳରେ ସେ ମୁଲିଆ କାମ ଓ ଛେଳି ଚରେଇ ନିଜର ପେଟ ପୋଷୁଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ବିନା ସହାୟତାରେ ସେ ଏହି କାମ କରି ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି ।

The post କେବେ ଥିଲେ ନେସନାଲ ଲେବଲ୍ ଫୁଟବଲ୍ ପ୍ଲେୟାର, ଆଜି ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଛେଳି ଚରେଇ ପେଟ ପୋଷୁଛନ୍ତି appeared first on Odia News.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here