କରୋନା ଭାଇରସ ଠାରୁ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଥାଏ କେଉଁ ମାସ୍କ , ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ

0
Advertisement

କରୋନା ମହାମାରୀ ରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ମାସ୍କ କିଣିବା? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଚାଲିଥାଏ | ଭାରତର ହାର୍ଟକେୟାର ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସଭାପତି ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାଇରସ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ N95 ମାସ୍କ ସର୍ବୋତ୍ତମ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ମାସ୍କ କିଣନ୍ତି, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟାୟନ କେବଳ N95 ଅଟେ | ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ ଫିଟ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯଦି ଏହା ସେଠାରେ ନାହିଁ ତେବେ ଏହାର କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କିଛି ପ୍ରକାରର ଫେସମାସ୍କ ଅଛି ଯାହା ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ I

N95 ମାସ୍କ

କରୋନାଭାଇରସ୍ ପରି ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାସ୍କ | ଏହା ସହଜରେ ପାଟି ଏବଂ ନାକ ଉପରେ ଫିଟ୍ ହୁଏ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ କଣିକା ନାକ କିମ୍ବା ପାଟିରେ ପ୍ରବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ | ଏହା ବାୟୁରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା 95 ପ୍ରତିଶତ କଣିକା ଧାରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ, ତେଣୁ ନାମ N95 | କରୋନାଭାଇରସ୍ କଣିକା ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ 0.12 ମାଇକ୍ରନ୍ ପରି ଉଚ୍ଚ ଅଟେ I ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ବହୁ ପରିମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ଶତପ୍ରତିଶତ ଜୀବାଣୁ, ଧୂଳି ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷକରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

ସର୍ଜିକାଲ୍ ମାସ୍କ
ଯେତେବେଳେ N95 ମାସ୍କ ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | ଏହା 95 ପ୍ରତିଶତ ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ଜୀବାଣୁ, ଧୂଳି ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷକରୁ 80 ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ | ସେଗୁଡ଼ିକ ଖାଲି ଫିଟିଙ୍ଗ୍, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି I ନାକ ଏବଂ ପାଟିକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ |

FFP ମାସ୍କ
ଏହି ମାସ୍କ ତିନୋଟି ବର୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ | FFP1, FFP2 ଏବଂ FFP3, FFP3 ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ | ଏହା ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପିକ୍ କଣିକା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | FFP ମାସ୍କ 95 ପ୍ରତିଶତ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ 80 ଟି ଜୀବାଣୁ-ଧୂଳି-ପ୍ରଦୂଷଣକାରୀଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ସକ୍ରିୟ କାର୍ବନ ମାସ୍କ
ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣତ। ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଜୀବାଣୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା କେବଳ 10 ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ | ଏଥି ସହିତ, 50 ପ୍ରତିଶତ ଜୀବାଣୁ, ଧୂଳି ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷକରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

କପଡା ମାସ୍କ
ଏହା ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ | କିମ୍ବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଏହାକୁ ଲଗାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ଏହାକୁ ଘରେ ତିଆରି କରନ୍ତି | ଏହା ଜୀବାଣୁ, ଧୂଳି ଏବଂ ପଲିଥିନରୁ ମାତ୍ର 50 ପ୍ରତିଶତ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏହାକୁ ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ବିସର୍ଜନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ସ୍ପଞ୍ଜ ମାସ୍କ
ଏହି ମାସ୍କ ଭାଇରସରୁ ଆଦ ସୁରକ୍ଷ୍ୟା କରେ ନାହିଁ | କେବଳ 5 %ପ୍ରତିଶତ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଧୂଳିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ |

ଆମେ କେବେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍
– ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାନ୍ତି, ଯେପରିକି କାଶ, ଜ୍ୱର, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା |

– କରୋନାରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାବେଳେ |

– ଆପଣ ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି |

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାବେଳେ କ’ଣ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବେ

1- ସର୍ବଦା ତଳୁ ମାସ୍କ ଖୋଲନ୍ତୁ |

2- ମାସ୍କ ଓଦା ହେଲେ କିମ୍ବା 6 ଘଣ୍ଟାରେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ |

3- ମାସ୍କକୁ ପାଟି ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଉପରେ ଲଗାନ୍ତୁ | ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଫିଟ୍ ନହେବା ପାଇଁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ |

4-ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ବ୍ୟବହୃତ ମାସ୍କଗୁଡିକୁ ଡିଜେନ୍ସିଫ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବନ୍ଦ ଡଷ୍ଟବିନରେ ରଖନ୍ତୁ |

5- ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କିମ୍ବା ଅପସାରଣ କରିବା ସମୟରେ ମଇଳା ବାହ୍ୟ ପୃଷ୍ଠକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

6- ମସ୍କୋକୁ ବେକରେ ଝୁଲୁଥିବା ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ |

7- ମାସ୍କ କାଢ଼ିବା ପରେ ସାବୁନ୍ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ ଭିତ୍ତିକ ହାତ ଘଷନ୍ତୁ |

The post କରୋନା ଭାଇରସ ଠାରୁ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଥାଏ କେଉଁ ମାସ୍କ , ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ appeared first on Odianews24.info.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : http://odianews24.info/karona-bhairsa-tharu-banchaiba/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here