କରୋନା ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାନ୍ତୁ- ତୁଳସୀ, ଗୋଲମରିଚ ଏବଂ ଅଦା ଦ୍ୱାରା ଏମିତି ବନାଇ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ଚା

0
Advertisement

ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱ ରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଆଜି ବିଶ୍ୱ ର ଲୋକମାନେ ହଜାର ହଜାର, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶକ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି, ବିଶେଷ କରି ଆମକୁ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ । ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରମାଣ କରିପାରନ୍ତି । ଆଜି ଯଦି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ, ତେବେ ଏହା ଏହି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ।

କିନ୍ତୁ ଆଜି ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ତଥା ଘରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି, କେବଳ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବିଦେଶୀ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ଏହି ଇଂରାଜୀ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ଆମକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିପାରିଛି ଯେ ସାଧାରଣ ସଂକ୍ରମଣ ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ତଥାପି, ପ୍ରମାଣ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଜୀବାଣୁ ରୋକିବାରେ କିମ୍ବା ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉନ୍ନତ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଅବସ୍ଥାରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ପଦ୍ଧତିଠାରୁ ଭଲ କିଛି ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତୁଳସୀ,ଅଦା ଏବଂ ଗୋଲମରିଚ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ । ସେହିଭଳି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଅନେକ ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଏହି ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତୁଳସୀ ଏବଂ ଗୋଲମରିଚ କୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକ ଡିକୋସନ୍ ତିଆରି କରିବା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ ଥାଏ । ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ତୁଳସୀ ପତ୍ରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ । ଯଦି ବେସନ ପତ୍ରର ନିର୍ବାହ ଖିଆଯାଏ, ଏହା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ଏକ ଡିଟକ୍ସନ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧରେ ଲାଭ ମିଳିପାରିବ ।

● ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଏହାକୁ କଳା କରିବା ପାଇଁ 10 ଟି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଏବଂ ତିନି କିମ୍ବା ଚାରିଟି ଛୋଟ ଚିନାବାଦାମ ନେଇ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଅତିକମରେ 15-20 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସରେ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରେନର୍ ସହିତ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ ।

ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ । ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଶରୀର ରେ ସାମାନ୍ୟ ଦୁର୍ବଳତା ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ତେବେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଆମ ଶରୀରକୁ ଘେରି ପଡ଼ନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡୁ । ତେଣୁ, ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ କରିବା ଉଚିତ । ଏହି ଚାହା ଘରେ ସହଜ ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ । ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଟିପ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post କରୋନା ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାନ୍ତୁ- ତୁଳସୀ, ଗୋଲମରିଚ ଏବଂ ଅଦା ଦ୍ୱାରା ଏମିତି ବନାଇ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ଚା appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : https://headlines9.com/tulasi-gola-maricha-chaa-piantu/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here