ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାୱାର, ଆଜିଠାରୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ

0
Advertisement

କରୋନା ସମୟରେ ପୁରୁଷ ମାନେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ, ବୃଦ୍ଧିହେବ ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାୱାର । ଆଜି କାଲି ଏକ ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପୌଷ୍ଟିକ ଖାଦ୍ୟ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ତମ ଖାଦ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏକ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଭିତରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଏହି ସଙ୍କଟରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ଼ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବେ । ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ସର୍ବଦା ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଫିଟ୍ ଦେଖାଯାଉ । କିନ୍ତୁ ଭୁଲ ଖାଇବା ହେତୁ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଇଥାଏ । ଆଜିକାଲି ବହୁତ କମ୍ ବୟସରେ ଲୋକମାନେ ଥକ୍କା, ଦୁର୍ବଳତା, ରକ୍ତହୀନତା, ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଯୌ-ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଅଣ୍ଡା

ଅଣ୍ଡାରେ ଚର୍ବି, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ପରି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପୁଷ୍ଟିକର ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହା ଗ୍ରହଣ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଅଣ୍ଡା ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଓମେଗା 3 ଏବଂ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ରୁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହୋଇଥାଏ ।

କ୍ଷୀର ଏବଂ ସୋୟାବିନ୍

କ୍ଷୀର ପିଇବା ଶରୀରକୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଯୋଗାଇଥାଏ । ଯାହା ସବୁବେଳେ ହାଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ସୋୟାବିନରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ । ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ । ସୋୟାବିନର ନିୟମିତ ସେବନ ଶରୀରର ଦୁର୍ବଳତାକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଶେଷ କରିଥାଏ ।

ଖଜୁରୀ

ଖଜୁରୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପ୍ରଚୁର ଶକ୍ତି ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହୋଇଥାଏ । ପିଲା ଠାରୁ ବୁଢା ସମସ୍ତ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ 5-6 ତାରିଖ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ମୁଗ ଡାଲି

ଏଥିରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏକ ମୁଠାଏ ବଢ଼ିଥିବା ମୁଙ୍ଗ ଡାଲି ଗ୍ରହଣ କରିବା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ । ଏଥିରେ ଲୌହ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯାହା ଏହାକୁ ରକ୍ତହୀନତାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା

ଏହା ଏପରି ଔଷଧ, ଯାହା ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ । କାରଣ ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଯାହା ପତଳା ପତଳା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଚର୍ବି କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଅମୃତ ଭଣ୍ଡା

ଏହା ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଅଟେ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାର ଗ୍ରହଣ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣକୁ ବଢାଇଥାଏ । ଏବଂ ଶରୀରର ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର ହୁଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀର ମୋଟା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏଭଳି ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର ବା କିସମିଶ

ଓଜନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଖିସମିଶ ବା ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଉପାୟ । ଆପଣ ରାତିରେ ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ କିମ୍ବା ଏହାକୁ କ୍ଷୀରରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢାଇବ ଏବଂ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର ବଦଳରେ କିସମିସ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।

ଡାଲି ଏବଂ ଘି

ଓଜନ ବଢାଇବା ଏବଂ ଶରୀର ଗଠନ ପାଇଁ ରୁଟି ଏବଂ ନାଡିରେ ଘି ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚିନି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଘି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୋଟାପଣ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ।

ଆଳୁ

ଆଳୁ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ର ଏକ ଭଲ ଏବଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସ । ଆଳୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଦବହୁଳତା ବଢ଼ିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀ ମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆଳୁ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆଳୁକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ଷୀର ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଉପକୃତ କରିବ ।

କଦଳୀ ବଟର ଜୁସ

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହିତ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ପରି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର କଦଳୀ ବଟର ଜୁସ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଟିପ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାୱାର, ଆଜିଠାରୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : //headlines9.com/these-foods-boost-the-bodys-immune-system/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here