ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ପୁରୁଷ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ମହିଳା, ଜାଣନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଭଳି ରାଜ

0
Advertisement


ମନୋକାମନା ପୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ଉଭୟ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଦୁଇ ଜଣ ହିଁ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ କୌଣସି ଏମିତି ମନ୍ଦିର ଦେଖିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠିକୁ ଯିବା ପରେ ପୁରୁଷ ମହିଳା ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହିଭଳି ଏକ ମନ୍ଦିର କେରଳର କୋଲ୍ଲମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହାର ନାମ କୋଟ୍ଟନକୁଲଗଂରା ଶ୍ରୀଦେବୀ ମନ୍ଦିର ଅଟେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କିଛି ଖାସ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

ଏହା ବହୁତ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଅଟେ । ଏଠିକାର ପରମ୍ପରା ବି ବିଲକୁଲ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଟେ । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୁରୁଷମାନେ ବିନା ସ୍ତ୍ରୀ ରୂପ ଧାରଣ କରି ପ୍ରବେଶ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । କୁହାଯାଏ କି ଏହା ଏକ ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଅଟେ, ଯାହାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଅଧିକାର କେବଳ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ହିଁ ମିଳିଛି । ଏମିତିରେ ପୁରୁଷମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ନିଜର ସାମାନ୍ୟ ରୂପରେ ପ୍ରବେଶ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ପୁରା ଷୋଳ ଶୃଙ୍ଗାର କରିବାକୁ ବି ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଯାଇ ସେ ସ୍ତ୍ରୀ ରୂପରେ ନଜର ଆସନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ଏଠି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି । ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ସ୍ତ୍ରୀ ରୂପରେ ସଜେଇବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଗୋଟିଏ ଘର ବି ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଠି ସ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବେଶଭୁଷା ଠାରୁ ନେଇ ନକଲି ଚୁଟି ଏବଂ ଗହଣା ବି ଅଛି ।

କେତେକ ପୁରୁଷମାନେ ନିଜର ମନୋକାମନା ପୁରା ହେବା ପରେ ଏଠି ଶୃଙ୍ଗାରର ଜିନିଷ ଭେଟ ସ୍ୱରୂପ ଦିଅନ୍ତି । ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ଏଠି ଯିଏ ବି ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ମନୋକାମନା ମାଗିଥାଏ, ତାହାର ସବୁ ମନୋକାମନା ନିଶ୍ଚିତ ପୁରା ହୋଇଥାଏ । ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏଠି ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଚାମ୍ୟାବିଲକ୍କୂ ଉତ୍ସବ ବି ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ଏହି ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ପୁରୁଷମାନେ ଓ କିନ୍ନରମାନେ ବି ଆସିଥାନ୍ତି । ଏହି ମନ୍ଦିର ବହୁତ ପ୍ରାଚୀନ ଅଟେ । ଏହି ମନ୍ଦିର ନିଜର ପ୍ରାକୃତିକ ସ୍ୱରୂପରେ ଅଛି । ଏହି ରାଜ୍ୟର ଏହା ଏକ ଏମିତି ମନ୍ଦିର ଅଟେ ଯେଉଁଠି ଏହି ମନ୍ଦିର ଉପରେ ନା ହିଁ କୌଣସି ଛାତ ଓ ନା ହିଁ କୌଣସି କଳସ ଅଛି । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ପୁରୁଷମାନେ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧିବା ପଛରେ ଏକ ପୌରାଣିକ ମାନ୍ୟତା ବି ଅଛି ।

ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ କିଛି ପଶୁଚରାଳି ମହିଳାମାନଙ୍କ କପଡା ପିନ୍ଧି ଏକ ପଥର ଉପରେ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ସେହି ପଥରରୁ ଦିବ୍ୟ ଶକ୍ତି ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହା ପରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରାଗଲା । ଅନ୍ୟ ଏକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ କିଛି ଲୋକ ମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ଏକ ପଥର ଉପରେ ନଡିଆ ଭାଙ୍ଗିବାରୁ ସେହି ପଥରରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିଲା ଯାହା ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ପଥରକୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

କୁହାଯାଏ କି ଏଠିକାର ଦେବୀ ଏହି ପଥର ସ୍ଵରୂପରେ ଅଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ପଥରରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିଲା । ଏଠି ପୂଜା କରିବା ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସବୁ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

The post ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ପୁରୁଷ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ମହିଳା, ଜାଣନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଭଳି ରାଜ appeared first on Odia News.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here