ଏଠାରେ ଲାଗିଥାଏ କୁଆଁରୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ମେଳା, ମନ ପସନ୍ଦ ଝିଅ ବାଛନ୍ତୁ, ପାନ ଦେଇ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ପ୍ରେମ କରନ୍ତୁ

0
Advertisement


ଆଜିର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଜାଗା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠି ଗୋଟିଏ ପୁଅ ପାନ ଦେଇ ନିଜର ମନ ପସନ୍ଦ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସହିତ ନେଇ ଯାଇ ପାରିବ । ଏହି ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଶୁଣି ଆପଣ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ କି ଗୋଟିଏ ପାନ ଦେବା ଦ୍ଵାରା ଝିଅମାନେ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତାର ରୂପରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ପୁଅ ଯଦି ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ପାନ ଦେଇ ଦିଏ ତେବେ ସେହି ଝିଅ ସେହି ପୁଅ ସହିତ ଫେରାର ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ହରଦା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଅଜବ ଗଜବ ପରମ୍ପରା ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପାନ ଦେଇ ଫେରାର କରି ନିଆଯାଏ । ଏହାକୁ ଏକ ମେଳା ରୂପରେ ସେଠି ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ । ଏହି ମେଳାରେ ବହୁତ ଆଦିବାସୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ବି ଆସନ୍ତି ।

ଏଠିକାର ଲୋକମାନେ ଠଠିୟା ନାମକ ଏହି ମେଳାରେ ନିଜର ଜୀବନସାଥୀ ବାଛିଥାନ୍ତି । ଏଥିରେ କେତେକ ପୁଅ ଓ ଝିଅମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଥାନ୍ତି । ପୁରୁଷମାନେ ଥରେ ନିଜର ଜୀବନସାଥିକୁ ବାଛିବା ପରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପାନ ଦେଇ ତାଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରି ନିଅନ୍ତି । ଏହି ପରମ୍ପରା ମୋରଗଢ଼ୀ ଗ୍ରାମରେ ବହୁତ ବର୍ଷ ହେବ ଚାଲି ଆସୁଅଛି ।

The post ଏଠାରେ ଲାଗିଥାଏ କୁଆଁରୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ମେଳା, ମନ ପସନ୍ଦ ଝିଅ ବାଛନ୍ତୁ, ପାନ ଦେଇ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ପ୍ରେମ କରନ୍ତୁ appeared first on Odia News.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here