ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହିଁ କମଜୋର ହୋଇଯାଏ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଶରୀର ଯେଉଁମାନେ ସକାଳୁ ଉଠି କରନ୍ତି ଏହି ୩ଟି କାମ

0
Advertisement


ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭୁଲ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ବଦଳୁଥିବା ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ କାରଣରୁ ଆମର ଜୀବନ ପୂରାପୂରି ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ଓ ଏହି କାରଣ ଅଟେ କି ଆମେ ପ୍ରାୟତଃ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାଉ, ଏହା ସହିତ କେତେକ ଲୋକମାନେ ବହୁତ କମ ବୟସରେ ହିଁ ଶାରୀରିକ କମଜୋରୀର ଶିକାର ବି ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଆଜିର ଏହି ପୋସ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କି ଆମକୁ ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ କେଉଁ ସବୁ କାମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଚାଲନ୍ତୁ ଏହି ୩ଟି କାମ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତାର ରୂପରେ ଜାଣିବା ।

୧. ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଚା’ ପିଇବା

ବହୁତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ । କୌଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଏହିଭଳି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହିଭଳି କରିବା ଦ୍ଵାରା ପେଟ ଓ ତାହାର ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ଖାଲି ପେଟରେ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ତାହାର ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର କମଜୋର ପଡିଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଧୀରେ ଧୀରେ କମଜୋର ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ।

୨. ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ସ୍ନାନ କରିବା

ବହୁତ ଲୋକମାନେ ସକାଳୁ ଉଠି ସ୍ନାନ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ ଲୋକମାନେ ଏହା ଜାଣିଛନ୍ତି କି ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ କେବେ ବି ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କାରଣ ସକାଳ ସମୟରେ ଆମର ଶରୀରର ତାପମାନ ସାମାନ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥାଏ । ସେତେବେଳେ ଯଦି ଆମେ ସ୍ନାନ କରିଥାଉ ତେବେ ଶରୀରର ତାପମାନ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଓ ଆମେ ଅଚାନକ ରୋଗରେ ବି ପଡିଯାଉ ।

୩. ମୁହଁ ସଫା ନ କରି ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବା

ବହୁତ ଲୋକମାନଙ୍କ ମୁହଁ ସଫା କରିବା ବିନା ହିଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ବି ଏହିଭଳି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସମୟ ସହିତ ଚେଞ୍ଜ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ । କାରଣ ରାତିରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟା ଜନ୍ମ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ବିନା ମୁହଁ ସଫା କରି କିଛି ସେବନ କରିଥାଏ ତେବେ ସେହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟା ଗୁଡିକ ପେଟ ମଧ୍ୟକୁ ଚାଲିଯାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପେଟରେ ଇଂଫେକ୍ସନ ହୋଇପାରେ ଓ ଆମର ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର କମଜୋର ହୋଇପାରେ, ସେଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ କି ଆପଣଙ୍କର ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର କମଜୋର ନ ହେଉ ।

The post ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହିଁ କମଜୋର ହୋଇଯାଏ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଶରୀର ଯେଉଁମାନେ ସକାଳୁ ଉଠି କରନ୍ତି ଏହି ୩ଟି କାମ appeared first on Odia News.

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here