ଅମୃତ ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ ଏହି ପତ୍ର, ଏହି ଶାଗ ଖାଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ

0
Advertisement

ବନ୍ଧୁଗଣ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଏହି କୋଶିଳା ଶାଗ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା । କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ : କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସମୟରେ କୋଶିଳାର ବ୍ୟବହାର ଧମନୀକୁ କଠିନ ହେବାକୁ ଦେଇଥାଏ । ଏହା କେବଳ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦଘାତରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରଖେ । ରକ୍ତ ଅଭାବ : କୋଶିଳା ଶାଗରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ ସହିତ ଲୌହ ଏବଂ ଜିଙ୍କ୍ ଭରପୂର ଅଟେ, ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ନଥାଏ । ପନିପରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହାର ସୁପ୍ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ ।

ହଜମକୁ ମଜବୁତ କରେ : ଫାଇବରର ଅଧିକ ଉତ୍ସ ହେତୁ କୋଶିଳା ଶାଗ ଖାଇବା ହଜମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ପେଟକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା ରଖେ ।

ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ : ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ସି ଭରପୂର ଅମରାନଥସ୍ ମଧ୍ୟ ଆଖି ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ । ଏହା କେବଳ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢାଏ ନାହିଁ ବରଂ ଆଖି ଇନଫାର୍କସନ, ଶୁଖିଲା ଚକ୍ଷୁ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ, ମାକୁଲାର ଅନ୍ଧତା, ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଏବଂ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରତିରୋଧ : ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଏବଂ କର୍କଟ ବିରୋଧୀ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଏଡ଼ାଇ ଯାଆନ୍ତି ।

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ଥି : ଅଧିକ କ୍ୟାଲସିୟମ ଗ୍ରହଣ ହେତୁ ସପ୍ତାହରେ 2-3 ଥର ଆମାରାଣ୍ଟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ ମଜବୁତ ହୁଏ । ଏହା ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅଷ୍ଟିଓପୋସିସ୍ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ : କରୋନା ଅବଧି ହେତୁ, ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଚାଉଲାଇକୁ ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ, ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ।

କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ : ଯଦି ଆପଣ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ସବୁଜଶାଗ କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ସାମ୍ପୁ ରସ ମିଶାଇ କେଶ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଲାଇସେନ୍ ଏବଂ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଥାଏ, ଯାହା କେଶ ଝଡ଼ିବା ବନ୍ଦ କରିବ ।

ମଧୁମେହରେ ଲାଭଦାୟକ : ଏହା ଇନସୁଲିନ୍ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ଠିକ୍ ରଖେ, ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହାସହ, ଏହା କ୍ଷୁଧାକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ : କୋଶଳା ଶାଗ ରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପରି ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହା ଭୋକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖେ ।

ଆଶାକରୁଛୁ ଆମର ଏହି ଟିପ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

The post ଅମୃତ ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ ଏହି ପତ୍ର, ଏହି ଶାଗ ଖାଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ appeared first on Odia News.

Disclaimer: This story is auto-aggregated by a computer program and has not been created or edited by Public Voice. To publish your news in our website for quality back links and traffic contact [email protected]

Publisher : https://headlines9.com/health-benifits-of-saga-khali-milithae-ehisabu-labha/

Visit Our Youtube Chanel and Subsribe to watch public Survey : ( ଆମର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସର୍ଭେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରନ୍ତୁ: ) - Click here : Public voice Tv
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )
ADVT - Contact 9668750718 ( Rs 5000 PM + 10 more digital campaign )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here